Właściwości i zastosowania forniru
Fornir jest naturalnym drewnem. Cienkie płaty pozyskiwane poprzez ścinanie zewnętrznej warstwy naklejane są na drewniane elementy. Każda okleina fornirowa ma niepowtarzalny wzór, zależny od drewna, z którego jest pozyskana.
Jakie właściwości ma fornir?
Podstawową zaletą forniru jest jego niepowtarzalny wygląd. Fornir naturalny powstaje dzięki skrawaniu zewnętrznej warstwy drewna. Powstałe w ten sposób płaty łączone są w kolejności skrawania. Ten sposób gwarantuje zachowanie wzoru. Istnieje również fornir modyfikowany, który w całości jest dziełem człowieka, ale wygląda bardzo naturalnie. Fornir znajduje zastosowanie w sklejkach, płytach wiórowych, czy okleinach. Jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. W zależności od rodzaju impregnacji dostępny jest w wersji matowej, półmatowej lub połyskującej. Oklejane fornirem powierzchnie są bardzo mocne, trwałe i wyglądają niezwykle efektownie. Ten materiał stosowany jest zazwyczaj do wykończenia mebli kuchennych i łazienkowych. Wykonuje się z niego także drzwi, okleiny ścienne oraz ścianki działowe.
Gdzie stosowany jest fornir?
Fornir choć nie jest tanim materiałem znajduje wielu nabywców, głównie ze względu na wysoką jakość i trwałość. Fornir wykorzystywany jest głównie przy frontach szafek kuchennych i łazienkowych. Okleina fornirowa stosowna jest także w eleganckich meblach do salonu czy sypialni. Ponadto można go zastosować do oklejania parapetów, drzwi lub do zdobienia ram obrazów i luster. Wszelkiego typu usługi na płytach meblowych można zamówić w firmie ABO Gronowo Górne. Fornir z powodzeniem można dopasować do wystroju każdego wnętrza, daje on szerokie możliwości zastosowania. Meble fornirowe, dzięki oryginalnym wzorom, które wynikają z rozmieszczenia słojów w pniu drzewa, wyglądają niezwykle interesująco. Pielęgnowane z zachowaniem odpowiednich zasad, służą przez długie lata. Można je też samodzielnie odnowić, co wiele osób bardzo docenia.