Wykorzystanie płyt trudnopalnych w przemyśle meblarskim
Płyta laminowana wiórowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim. Ten uniwersalny półprodukt powstaje z włókien drzewnych uzupełnionych środkami utwardzającymi i łączącymi i może być dowolnie przycinany oraz laminowany. Doskonale sprawdza się do budowy korpusów mebli. Jej wariantem jest odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu płyta MDF, którą z powodzeniem wykorzystuje się jako fronty mebli oraz blaty. Płyta MDF może także stanowić element dekoracyjny – na przykład jako wykończenie ściany w kuchni lub salonie.
Charakterystyka płyty trudnopalnej
Szczególnym rodzajem płyty laminowanej wiórowej jest płyta MDF trudnopalna. Odporność na ogień jest uzyskiwana w procesie produkcji przez dodanie tak zwanych opóźniaczy palenia, czyli substancji chemicznych, których zadaniem jest ograniczenie palności materiałów. Dodatki te w żaden sposób nie zmieniają pozostałych właściwości płyty. Następnie pokrywa się ją naturalną drewnianą okleiną lub trudnopalną melaminą o dowolnych wzorach. Ognioodporna płyta MDF jest zatem nie tylko bezpieczna, ale potrafi być także bardzo estetyczna.
Zastosowanie płyty MDF trudnopalnej
Wysokiej jakości ognioodporne płyty MDF, które posiadają certyfikat Euroklasy B-s2, d0, spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa w miejscach użyteczności publicznej i mogą być wykorzystywane do produkcji mebli, które będą znajdowały się w takiej przestrzeni. Cechują się tym, że są nie tylko niezapalne, ale także nie odpadają pod wpływem ognia, a nawet spowalniają jego rozprzestrzenianie, wpływając na bezpieczeństwo ewakuacji. Ponadto płyty te używane są jako dodatki architektoniczne, wykończenia wnętrz lub listwy profilowane. Ich powodzenie wynika z tego, że łatwo imitują dowolną strukturę, a do tego są bardzo wytrzymałe.