Z jakich materiałów są wykonywane płyty meblowe?

Z jakich materiałów są wykonywane płyty meblowe?

 

Obecnie dużą popularnością cieszą się płyty drewnopodobne. Oczywiście można powiedzieć, że meble wykonane z litego drewna prezentują się lepiej i są trwalsze, jednak są również bardzo ciężkie i bardziej kosztowne w wykonaniu. Na rynku znajdziemy więc sporo różnych rodzajów płyt meblowych, takich jak: paździerzowe, pilśniowe, sklejki i płyty wiórowe. Co je wyróżnia?

Co musisz wiedzieć o płytach meblowych?

Jednym z rodzajów są płyty wiórowe, które można wskazać jako jedne z najpopularniejszych na rynku. Wykonuje się je ze specjalnie przygotowanych i sprasowanych wiórów drzewnych, które łączy się wykorzystując klej syntetyczny. Dostępne są zarówno takie jedno- jak i wielowarstwowe. Sprawdzają się w produkcji mebli tapicerowanych i skrzyniowych, ponadto często wykonuje się z nich meble biurowe. W meblarstwie wykorzystuje się również płyty paździerzowe, które wykonuje się z oczyszczonych paździerzy lnianych lub konopnych, które spaja się ze sobą pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Tu również zastosowanie znajduje klej syntetyczny. Można jednak spotkać również płyty wiórowo-paździerzowe.

Meblarstwo wykorzystuje również płyty pilśniowe, które powstają z drobnego drewna. Tu również wykorzystuje się klej syntetyczny oraz proces polegający na zastosowaniu odpowiedniej temperatury i ciśnienia. Płyty HDF są twardszym rodzajem płyt pilśniowych. Mają one z pewnością lepsze parametry wytrzymałościowe. Są również płyty MDF, czyli pilśniowe o średniej twardości. Te ostatnie zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się w branży meblarskiej. Z kolei płyty LDF są miękkimi płytami pilśniowymi o zmniejszonej gęstości.

Jakie jeszcze płyty stosuje się w meblarstwie?

Istnieje jeszcze jeden rodzaj płyt stosowanych w meblarstwie. Są to płyty ze sklejki. Jest to potoczna nazwa dla materiału kompozytowego sklejonego. Można w nim znaleźć wiele podobieństw w odniesieniu do naturalnego drewna, w związku z czym jest chętnie wykorzystywany w tworzeniu najróżniejszych mebli. Doskonale sprawdza się w tej roli.

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.